Blog

25 Ağustos 2021

Masalların büyülü dünyasına yeni bir kitapla konuk oluyoruz: Neden?

Senem Donatan Mohan’ın yazdığı, dünya masallarına yer veren “Neden?” kitabında okurları neler bekliyor?
neden

“Masallar, büyük, küçük ayırt etmeksizin herkesi içine alan büyülü dünyalardır,” desek kimsenin itirazı olmaz muhtemelen. İlk insanlardan günümüze dek, insanlık hiç durmadan masallar anlatmış… Belki masallar dünyayı anlamanın bir yolu olmuştur, belki de gerçekliğin sıkıcılığından sıyrılmak için bir vesile. Bugün, masalların yaşın ötesine geçen gücüne bir kez daha tanık olmanızı sağlayacak bir kitapla tanıştıracağız sizleri. Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nin kurucularından Senem Donatan Mohan’ın yazdığı, İpek Kay’ın resimlediği “Neden?: Neden sorusunun peşinde masal, bilim ve oyun yolculuğu.”

İnsanlık tarihinin en önemli sorusu nedir diye düşünecek olsak, çoğumuz aynı cevabı verirdi: “Neden?” İnsanlar, tarihöncesinden bugüne dek hiç durmadan bu soruyu sordu. Çocukken de sordu, büyüdüğünde de sordu. Bilim, bu soru ile ilerledi. Sanat, bu soru ile sayısız eser yarattı. Dünya üzerindeki varlığımızı anlamlandırmanın anahtarını taşıyor gibiydi bu soru.

“Neden” sorusuna verilen cevaplar her zaman aynı olmadı elbette. Kitapta yer alan, Mezopotamya’dan Hindistan’a, Avusturya’dan Etiyopya’ya, dünyanın farklı köşelerinde binyıllardır anlatılan sekiz masal, aklımıza takılan sekiz “neden” sorusunu yanıtlıyor. Masalların hayal dünyasını, bilimin aynı sorulara verdiği yanıtlar takip ediyor. Böylece masal anlatıcılarının ve bilim insanlarının aynı konuya nasıl farklı bir bakış açısı getirdiğini görüyoruz.

Masal ve bilim “neden” sorumuzu yanıtladıktan sonra ise sıra oyun oynamaya geliyor. Okuduğumuz yanıtları, kendi hayal gücümüzle birleştirerek oynadığımız oyunların sonunda, belki biz de kendi yanıtımıza ulaşabiliriz. Kim bilir?

Masallara ilgiliyseniz, Toprak Ana Masalları kitabına da mutlaka göz atın. Toprak Ana Masalları’nın başrolünde bugün artık tehlike altında olan güzel dünyamız yer alıyor. Dünyanın farklı köşelerinde anlatılan bu masalların her biri, kadim bir öğreti taşıyor.

e-bülten aboneliği

Paraşüt Kitap ve Paraşüt Mektup Baobab Yayıncılık A.Ş. kuruluşlarıdır.

Sepet
Yazmaya başlayarak önerdiğimiz kitapları görebilirsiniz.

Giriş

Üye değil misiniz?