Blog

19 Nisan 2024

Çocukların Kitap Okumasını Teşvik Etmek İçin Kitaplardan İlham Alan 7 Yaratıcı Aktivite

Çocukların kitap okumasını teşvik etmek için “Kitap oku,” gibi cümleler yerine kitaplardan ilham alabilirsiniz. Kitapların büyülü dünyasında çocukları cezbetmek için yeterince neden var çünkü!
aktivite

Pek çok ebeveyn çocuğunun kitap okumasını teşvik etmek için sık sık “Kitap okumalısın,” telkininde bulunuyor. Bu da çok anlaşılır çünkü her ebeveyn, çocuğunun kitap okuma alışkanlığını erkenden edinmesini, sık sık kitap okuyor olmanın getirdiği gelişimsel avantajlardan yararlanarak büyümesini istiyor. Ancak bazen bu istek, çocukların kitap okumayı bir zorunluluk olarak görmesine sebep oluyor. Çocuklara “oyun oynamalısın” ya da “resim çizmelisin” demediğimiz için, onlar bu aktiviteleri birer görev olarak görmüyorlar, kendiliğinden, keyif alarak yapıyorlar. Ancak “daha çok kitap okumalısın” cümlesi sık sık ağza alınıyor ve bunun sonucunda bazı çocuklar kitap okumayı bir görev olarak görüp kitaplardan soğumaya başlıyor. 

Bu problemin önüne geçmenin bir yolu, çocuğunuzun kitap okumayı diğer eğlenceli aktivitelerden tamamen bağımsız, “ciddi” ve zorunlu bir aktivite olarak görmediğinden emin olmak. Çocukların kitap okumasını teşvik etmek için, beraber yaptığınız okuma saatlerini o gün okuyacağınız kitaptan esinlenen çeşitli aktivitelerle renklendirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Senem Donatan Mohan’ın kaleme aldığı, İpek Kay’ın resimlediği, masal, bilim ve oyunu bir arada barındıran “Neden?” ve “Nasıl?” kitaplarına göz atmayı unutmayın.  

Oyun, hareket, yaratıcılık ve okumanın birbirine karışması, çocuğun kitaplarla ilgili sahip olduğu negatif algıyı yıkmakta ya da bu algının oluşmasına engel olmakta oldukça etkili olabilir. İşte kitaplardan yola çıkarak yapabileceğiniz birkaç aktivite fikri…

Okuduğunuz kitaptaki karakterler gibi giyinin.

Kitabın bir kısmını okuduktan sonra, çocuklarınızla beraber evdeki dolapları karıştırıp kitaptaki karakterlerin kıyafetlerini andıran kıyafetler seçebilir, hatta yüzlerinizi bile boyayabilirsiniz. Bu, çocukların gerçekten hikâyenin içine girmiş hissetmelerini sağlayabilir. 

Kitaptaki olayları canlandırın.

Önceki maddenin devamı olarak, kostümlerinizi giymiş hâlde, kitaptaki olayları canlandırıp, evde minik bir tiyatro oyunu sergileyebilirsiniz. Bunu okuma esnasında da yapabilirsiniz, kitap bittikten sonra da…

Kitap için bir harita yaratın.

Bazı fantastik kitapların başında hikâyenin geçtiği dünyayı temsil eden bir harita olur. Eğer elinizde pek çok farklı yerden bahseden, ama başında böyle bir harita bulunmayan bir kitap varsa, çocuklarınızla beraber büyük bir kâğıt alıp, kitabın haritasını kendiniz oluşturabilirsiniz. Bunu hikâye ilerledikçe yapabilir, karakter bir yerden ötekine geçtikçe haritayı genişletebilir, yollar, binalar, ağaçlar ekleyebilirsiniz.

Hazine avı yapın.

Çocuklarınızla yapacağınız okuma saatinizi başlatmadan önce, okuyacağınız kitaptaki önemli nesneleri evin çeşitli köşelerine saklayın. Okumayı bitirdikten sonra, çocuklarınıza hikâyedeki eşyaların bu evin içinde gizli olduğunu söyleyip hep beraber aramaya koyulabilirsiniz.

Yazara mektup yazın.

Kitabı bitirdikten sonra çocuklarınıza kâğıtlar ve zarflar verip, hep beraber yazara mektup yazın. Mektubun konusu herhangi bir şey olabilir, ama çocuğunuzun aklına bir fikir gelmediyse, “Kitabı beğendin mi? Hikâyede değiştirmek istediğin bir kısım var mı?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Kitapta geçen yemekleri pişirin.

Okuduğunuz kitapta uzun uzun betimlenen leziz bir börek, özel bir pasta ya da başka türden değişik bir yemek mi var? Okumayı bitirdikten sonra ailecek mutfağa gidip bu yemeği yapmaya başlayabilirsiniz. Çocuklar genelde kitaplarda geçen yemeklerin tadını çok merak ederler.

Kitaptan esinlenen resimler yapın. 

Kitabı okumaya başlarken, yanınıza defter ve boya kalemleri kalın. Hikâyede çizerin çizmediği bir detay mı var? Çizerin “unuttuğu” bu kısımları hep beraber çizebilir, hatta bu resimleri kitaba bantla yapıştırarak kitabı zenginleştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Etkileşimli okuma nedir? Ve neden bu kadar önemli?

Kaynaklar:

https://www.thoughtco.com/book-activities-for-grades-3-5-2081355

https://www.playpartyplan.com/reading-games-and-activities/

e-bülten aboneliği

Paraşüt Kitap ve Paraşüt Mektup Baobab Yayıncılık A.Ş. kuruluşlarıdır.

Sepet
Giriş

Üye değil misiniz?

Yazmaya başlayarak önerdiğimiz kitapları görebilirsiniz.