Blog

22 Aralık 2022

Çocuklar için evde yapabileceğiniz 4 yılbaşı hediyesi fikri

2023 için geri sayım başladı bile, şimdi sevdiklerimize hediye seçme zamanı! Çocuklar için hediye seçerken tüketim çılgınlığına kapılmak yerine içine sevginizi katabileceğiniz birbirinden güzel yılbaşı hediyesi önerilerimiz var sizin için...
Untitled design (1)

2023 için geri sayım başladı bile, şimdi sevdiklerimize hediye seçme zamanı! Çocuklar için hediye seçerken tüketim çılgınlığına kapılmak yerine içine sevginizi katabileceğiniz birbirinden güzel yılbaşı hediyesi önerilerimiz var sizin için…

1 – Sözlü olarak anlattığınız bir hikayeyi, gerçek bir çocuk kitabına dönüştürün.

Ebeveynler çocuklarına hikaye anlatmak için her zaman basılı çocuk kitaplarına ihtiyaç duymazlar. Bazen çocukken kendilerine anlatılmış olan hikayeleri, sözlü olarak çocuklarına aktarırlar. Bazen çocuklarının sakinleşmek konusunda yardıma ihtiyaç duyduğu, ya da canlarının sıkıldığı bir anda bir hikaye uyduruverip anlatmaya başlarlar.

Bazense asırlardır varolan, bilindik bir masalı çocuklarına daha çok hitap edecek şekilde uyarlayarak anlatırlar. Sizin de ailenizde, çocuğunuzun sizden defalarca dinlemeye alıştığı, kalıplaşmış bir sözlü hikaye var mı? Bu hikayeyi çocuğunuzun elleriyle tutabileceği, gerçek bir kitap haline getirmek, çok anlamlı bir yılbaşı hediyesi olabilir. Hikayeyi elle yazmayı ya da bilgisayarda yazıp çıktı almayı tercih edebilirsiniz. Zımba, kurdele ya da ip kullanarak, kitap formuna getirdiğiniz sayfaları, bir tarafta yazı, bir tarafta resim olacak şekilde kullanabilirsiniz. Çizim yapmaktan hoşlanıyorsanız her şeyi baştan çizebilir, bu konuda zorlanıyorsanız başka görsel kaynaklardan faydalanabilir, çizimlerinizi kolajla destekleyebilirsiniz.

2 – Çocuğunuzun yarattığı bir kahramanı üç boyutlu bir oyuncağa dönüştürün.

Örgüyle, tığ işiyle uğraşan biriyseniz, internetteki kaynaklardan faydalanarak “amigurumi”, yani tığ işi oyuncak yapmayı öğrenebilirsiniz. Bazı çocukların resimlerinde sık sık yer vermeyi sevdikleri, kendi yarattıkları karakterler, belli bir şekilde çizmeyi sevdikleri hayvanlar, hayali yaratıklar, süper kahramanlar olur. Bu karakterlerden birini gerçekten ellerine alıp oynayabilecekleri bir oyuncak olarak görmek onları çok mutlu edecektir. Beceri seviyenize bağlı olarak, çocuğunuzun çizdiği bir karakteri basit hatlarıyla ya da tüm detaylarıyla örebilirsiniz. İşte birkaç örnek:

3 – Çocuğunuza özel hafıza kartları hazırlayın.

Kartları ters çevirip, tek tek açarak, birbirinin aynısı olan resimleri bulmaya çalışma oyununu hepimiz biliriz. Bu basit oyunu, çocuğunuzun dünyasını yansıtan resimler kullanarak çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Çocuğunuzun ziyaret etmeyi en çok sevdiği yerleri düşünün; oyun parkları, bir aile ferdinin evi, güzel anılar biriktirdiği bir tatil beldesi… Sonra; en sevdiği hayvanları, en yakın hissettiği insanları, yanından ayırmadığı oyuncakları, en sevdiği çizgi filmi, yapmayı en çok sevdiği aktiviteleri…

Ardından, geçmişte çektiğiniz fotoğrafların içinde, çocuğunuzun sevdiği tüm bu şeyleri bulmaya çalışın, ya da yeri geldiğinde internetten temsili fotoğraflar bulun. Bulduğunuz fotoğrafları çifterli halde basıp, çıktıların arkasında karton yapıştırarak, bu oyunu kolayca elde yapabilirsiniz. Sürpriz faktörünü arttırmak için, kartları doğrudan çocuğunuzun eline vermek yerine, ters çevrilmiş halde masaya dizin. Sonra onu oyunu oynamaya davet edin. Kartları çevirdikçe, rastgele resimler yerine, kendisi için özel olan şeylerin fotoğraflarıyla karşılaşmak oldukça heyecan verici olacaktır.

İlginizi çekebilir: Çocukların okumayı öğrenme sürecine nasıl yardımcı olabiliriz?

4 – Onun için bir origami kutusu hazırlayın ve içine önceden yaptığınız birkaç örnek origamiyi dahil edin.

Origami setleri, özellikle teknik konularla uğraşmaktan, bulmaca benzeri oyunlar oynamaktan hoşlanan bir çocuğunuz varsa, harika bir yılbaşı hediyesi olabilir. Ancak bunun için çocuğunuza dışarıdan hazır bir origami seti almak zorunda değilsiniz. Aslında tek ihtiyacınız olan, kırtasiyeden renkli, kolayca bükülebilen, ince kağıtlar almak ve bunları kare formunda kesmek. Kağıtları bir kutuya yerleştirebilir ve bu kutuya, internetten bulabileceğiniz, çocuğunuzun yapmaktan hoşlanabileceği hayvan, çiçek gibi değişik objelerin yapımını adım adım gösteren sayfaların çıktısını ekleyebilirsiniz.

Aslında yapmak istediği objeleri yine internetten bulabileceğiniz videolar eşliğinde yapması çok daha kolay olacaktır, ama bu sayfalar ona önden bir fikir verecektir. Bu hediyeyi çocuğunuza verirken, önceden yaptığınız bir kaç origami örneğini de kutunuza yerleştirmeyi unutmayın. Hediyesini açtığında sadece kağıtlar ve yönergelerle karşılaşmaktansa, hemen eline alıp inceleyebileceği, oynayabileceği bir kaç örnek görmek daha çok hoşuna gidecektir. İşte hediyenize dahil dahil edebileceğiniz iki origami hayvan fikri:

Sizin elinizin değdiği bu hediyelerin yeri çocuğunuz için apayrı olacaktır. Bunların yanında, ona yepyeni hikayeler hediye etmek isterseniz, Paraşüt Kitap’ın 4-7 ve 7-9 yaşlar için olan Yeni Yıl Hediye Setlerini inceleyebilirsiniz. 

Çocuğunuz, 7-9 yaş setinde yer alan Hayatın Sırrı Nerede? ile insanların yüzyıllardır cevabını aradığı gizemli bir sorunun peşine düşebilir, Dümtek Necmi’nin Muhteşem Hikâyesi ile bir müzik enstrümanı sayesinde anda kalarak “şimdi”yi tüm duyularıyla deneyimlemeyi öğrenen Ali’yle arkadaşlık edebilir, Susuz Çağın Çocukları ile ekolojik bir distopyada heyecan dolu bir maceraya atılabilir, de/da Ailesi ile neden yazım kurallarına ihtiyaç duyduğumuzu anlayabilir, Okulun En Tuhaf Kızı ile Bob Dylan’ın büyülü şarkıları eşliğinde 60’lı yılları ziyaret edebilir, Neden? ile dünyanın farklı köşelerinde binyıllardır anlatılan sekiz masalla tanışabilir ve aklımıza takılan sekiz “neden” sorusunun yanıtını öğrenebilir…

4-7 yaş setinde yer alan İyi Bir Arkadaş ile dostluk üzerine düşünmeye başlayabilir, Çıplak Ayaklar Orkestrası ile insanın kendi gibi olabilmesinin iyileştiriciliğine şahit olabilir, Evde Zürafa Bakımının Zorlukları ile çevre duyarlılığını ve ileri dönüşümü anlatan eğlenceli bir hikâyeye konuk olabilir, Ceviz Koleksiyoncusu ile küçük bir sincabın doğaya yaptığı büyük katkıları görebilir, Victor’un Balkabakları ile bir balkabağı çekirdeğinden tüm köye yetecek kadar balkabağı yetiştirmeyi başaran Victor’un hikâyesini öğrenebilir ve Avokado Adası’nda Her Şey Yolunda mı? ile avokadoların uzun yolculuğuna şahit olup, Huon ağaç kangurularının komik hikayesine gülebilir…

Her biri 6 kitaptan oluşan bu setlerde, Paraşüt Kitap’ın bu yaş grupları için en çok sevilen kitaplarını bulabilir, yeni yıla çocuğunuz için keşfedilmeyi bekleyen yepyeni fikirler ve yepyeni dünyalarla girebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İyi bir okur yetiştirmek için ne yapmalı?

e-bülten aboneliği

Paraşüt Kitap ve Paraşüt Mektup Baobab Yayıncılık A.Ş. kuruluşlarıdır.

Sepet
Giriş

Üye değil misiniz?

Yazmaya başlayarak önerdiğimiz kitapları görebilirsiniz.